Przejdź do treści

Kleszcze są naprawdę groźne, nie lekceważ ich !!!

Kleszcze są naprawdę groźne, nie lekceważ ich !!!

Sezon na kleszcze w pełni. Kleszcze są aktywne od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W Polsce największą aktywność wykazują w maju i w czerwcu.

Kleszcze występują: w lasach, w parkach, na łąkach, w przydomowych ogródkach.  Bytują na roślinach i krzewach, utrzymując się na odwrotnej stronie liści. Atakują  na ścieżkach często uczęszczanych przez ludzi i zwierzęta. Do polowania używają zmysłu węchu tzw. organu Hallera, który znajduje się na pierwszej parze odnóży. Przechodząc przez trawy, krzewy, ocieramy się o tę roślinność i zbieramy kleszcze.

W Polsce żyje 20 gatunków kleszczy, które przenoszą wiele chorób m.in. groźne choroby takie jak: zapalenie opon mózgowych czy boreliozę.

Na niebezpieczne odkleszczowe choroby może zachorować każdy - zarówno dzieci,  jak i dorośli. Najbardziej narażone na kleszcze i zachorowania są: osoby aktywnie spędzające czas wolny na świeżym powietrzu, leśnicy, rolnicy, ogrodnicy, funkcjonariusze straży pożarnej, granicznej, wojsko stacjonujące, turyści, uczestnicy obozu, koloni.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest poważną chorobą, na którą nie ma leku. Choroba może doprowadzić do inwalidztwa a nawet do śmierci.

Wirus KZM od zarażonego kleszcza jest przekazywany w kilka minut od ukąszenia i szybkie usunięcie kleszcza nie stanowi skutecznej ochrony.

Najskuteczniejszą prewencją KZM jest szczepienie. Najlepiej należy zaszczepić się
przed sezonem aktywności kleszczy. Szczepionka składa się z trzech dawek:

I dawka – dzień rozpoczęcia szczepień

II dawka – w odstępie od 1 miesiąca do 3 miesięcy od dawki pierwszej

III dawka - w odstępie od 5 do 12 miesięcy od dawki drugiej

Podawanie dawek przypominających szczepionki uzależnione jest od stopnia narażenia na zakażenie. Osoby szczególnie narażone zawodowo na ukąszenia kleszczy (leśnicy, pracownicy zieleni miejskiej ) co 3 lata a pozostali co 5 lat.

Szczepionkę można kupić w aptekach lub w punktach szczepień placówek medycznych
oraz w punkcie szczepień dla podróżujących.

W Polsce na podstawie badań epidemiologicznych Państwowego Zakładu Higieny, w 2015 roku odnotowano 149 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W 2016 roku tych zakażeń zarejestrowano 284. Od 01.01.2017 r. – 15.05.2017 r. odnotowano 16 zachorowań na KZM.

Najwięcej zachorowań na KZM odnotowuje się w województwie warmińsko - mazurskim, podlaskim oraz mazowieckim.

Niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest też borelioza,
której charakterystycznym objawem są zmiany skórne pod postacią rumienia wędrującego
oraz objawy grypopodobne.

W Polsce ok. 30% kleszczy jest nosicielami krętka Borelli wywołującego boreliozę.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu w bieżącym roku zarejestrowała
10 przypadków boreliozy: 6 w Radomiu i 4 w powiecie radomskim. Są to zgłoszone przypadki przez podmioty lecznicze, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny w Polsce w 2017 r. odnotowano wzrost zachorowań na boreliozę w porównaniu z rokiem ubiegłym. Od 01.01.2017 r. – 15.05.2017 r. zarejestrowano 5129 zachorowań na boreliozę, a w tym samym okresie w 2016 r. odnotowano 3493 przypadki zachorowań.

Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki.

Ważna jest profilaktyka, czyli właściwe ubranie: koszula z długimi rękawami, długie spodnie, nakrycie głowy, kryte buty oraz stosowanie repelentów - środków odstraszających kleszcze zawierających dietylotoluamid (DEET),  który rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub permetrynę, którą spryskuje się tylko ubranie.

Kleszcz szuka delikatnych miejsc skóry:

  • okolice pach, pachwin,
  • doły łokciowe, kolanowe,
  • szyję,
  • okolice intymne,
  • powieki,
  • między palcami.

Wracając z terenów zagrożonych kleszczami warto dokładnie obejrzeć powierzchnię skóry.

Jeśli kleszcz przyczepił się do skóry, nie należy stosować metod takich jak: smarowanie tłuszczem, spirytusem czy przypalanie.

Kleszcza należy szybko usunąć przy pomocy pęsety lub pompki zakupionej w aptece.
Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą.

Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować.

PSSE w Radomiu Sekcja Laboratoryjnej Epidemiologii wykonuje badania w kierunku boreliozy tzn. oznacza przeciwciała klasy IgG, IgM metodą ELFA oraz potwierdza metodą western-blot.

Krew do badań serologicznych pobierana jest w u nas na miejscu w pokoju nr 037 w dniach od  poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 11.00.

Wróć