Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

Laboratoria Inspekcji Sanitarnej w Siedlcach i Radomiu uruchamiają diagnostykę w zakresie SARS-CoV-2.

W związku z sytuacją epidemiczną dotyczącą zachorowań na COVID-19 w województwie mazowieckim dzięki zaangażowaniu dr Konstantego Radziwiłła, Wojewody Mazowieckiego i dr Krzysztofa Skórczewskiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych laboratoria powiatowej inspekcji sanitarnej w Radomiu i w Siedlcach są w trakcie uruchamiania pracowni diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2. Badania ruszą lada dzień. W miniony poniedziałek laboratoria wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia o wpisanie jednostek do oficjalnego rejestru laboratoriów realizujących diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2.

Badania laboratoryjne będą realizowanie z zastoso - waniem najnowocześniejszego sprzętu, który został zakupiony do obu pracowni dzięki wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Dzięki zakupowi przez GPW nowej aparatury, laboratoria w Siedlcach i w Radomiu będą mogły wesprzeć realizację badań na terenie powiatu siedleckiego i radomskiego oraz powiatów ościennych, zwiększając tym samym możliwości obecnie dostępne w województwie. W ciągu doby będą w stanie wykonać około 50 testów. Dzięki temu zwiększymy szanse na skuteczniejszą walkę z epidemią COVID-19.

Rozszerzenie możliwości diagnostycznych w województwie jest nieodzowne, biorąc pod uwagę jego duży obszar i gęstość zaludnienia.

Czytaj więcej

Wytyczne dla rolników dot. COVID-19

Dostępne pod adresem:  https://gis.gov.pl/zywnosc-iwoda/zywnosc-zywnosc-i-woda/zagrozenie-covid-19-informacja-dla-rolnikow-plantatorow/

w dokumencie zawarte są podstawowe wytyczne dotyczące higieny, dystansu społecznego jak również kwarantanny rolnika, w czasie której jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia, może on wykonywać prace w swoim gospodarstwie.

Informacje dot. żywności i Covid-19 zostały umieszczone w specjalnej zakładce na stronie GIS w dziale „Żywność i woda” „Koronawirus”, gdzie będzie można znaleźć aktualne publikacje i zalecenia w tym zakresie: https://gis.gov.pl/kategoria/zywnosc-iwoda/ koronawirus-zywnosc-i-woda/informacje-i-zalecenia/

Czytaj więcej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu przedstawia sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19. w podmiotach lecznictwa zamkniętego na terenie Radomia i powiatu radomskiego

Stan danych na godzinę 14.00 w dniu 11.04.2020 r.

  • W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wykryto ogółem 199 zakażeń COVID-19, w tym 112 u personelu medycznego i 87 u pacjentów.

Aktualnie, hospitalizowani pacjenci w liczbie 23 (zakażeni COVID-19) przebywają w oddziałach takich jak:

Oddział Onkologii – 1

Oddział Neurologii – 5

Oddział Rehabilitacji Neurologicznej – 14

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – 3

Personel medyczny zakażony COVID-19 przebywa w izolacji domowej natomiast osoby
z bezpośredniego kontaktu osób zarażonych zarówno personelu jak i pacjentów są objęte kwarantanną domową.

Ponadto, w celu zapobiegania zakażeniom w szpitalu personel medyczny poddawany jest cotygodniowym badaniom w kierunku SARS – CoV - 2 wg ustalonego przez szpital harmonogramu. Do obecnej chwili przeprowadzono 1453 testy, w tym 1219 u personelu i 234 u pacjentów.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym wdrożony jest reżim sanitarny. Oddziały,
w których wystąpiły ogniska zakażenia COVID -19 poddawane są dekontaminacji.

 

  • Radomski Szpital Specjalistyczny (przekształcony w szpital jednoimienny – Zakaźny)

Aktualnie, hospitalizowanych jest 25 pacjentów z potwierdzonym COVID-19.

Ponadto, w Oddziałach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przebywają pacjenci
z podejrzeniem koronawirusa.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dot. SARS – CoV – 2, w szpitalu wdrożone
są dodatkowe procedury w celu zapobiegania zakażeniom zarówno personelu medycznego jak również pacjentom.

Czytaj więcej

Sytuacja epidemiologiczna w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu na godzinę 14.00 w dniu 26.03.2020 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu przedstawia sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19. w podmiocie lecznictwa zamkniętego na terenie Radomia (Mazowiecki Szpital Specjalistyczny):

(Stan danych w Radomiu na godzinę 14.00 w dniu 26.03.2020 r zgodny z dzisiejszym meldunkiem na stronie PSSE)

  • liczba osób objętych aktualnie izolacją i kwarantanną domową na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Radomiu:

- izolacja domowa - 5 pielęgniarek i 5 lekarzy

- kwarantanna domowa - 20 pielęgniarek i 10 lekarzy.

Łącznie: 40 osób

  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu zakażenia COVID-19: 10 pacjentów
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 20

Trwa postępowanie epidemiologiczne prowadzone przez służby sanitarne Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Radomiu. W szpitalu obecnie wprowadzono wzmożony reżim sanitarny.

Wszystkie pytania dotyczące działalności szpitala należy kierować do Dyrekcji tego podmiotu leczniczego.

Czytaj więcej