Przejdź do treści

06-05-2016 UWAGA na barszcze kaukaskie

UWAGA na barszcze kaukaskie

Pod pojęciem barszcze kaukaskie rozumie się tzw. barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego, które są jednymi z najbardziej niebezpiecznych roślin występujących w Polsce.

Sok tych roślin, zawiera w swoim składzie furanokumaryny, które przy dostępie światła słonecznego powodują powstanie silnych poparzeń skóry.

Pierwszym objawem, łatwym do zlekceważenia, jest zaczerwienienie i szczypanie. Następnie na skórze pojawiają się bąble naciekające płynem surowiczym, zaś w najcięższych przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudno gojące się rany.

Jeśli pojawią się oparzenia należy zgłosić się do lekarza. Ważne jest także unikanie światła słonecznego, które intensyfikuje szkodliwy wpływ furanokumaryn na skórę.

Więcej informacji zawartych jest w ulotce informacyjnej opracowanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozmieszczenia kaukaskich barszczy na Mazowszu można znaleźć na stronie www.barszcz.edu.pl/kaukaskie-barszcze-na-mazowszu