Przejdź do treści

KRAJOWY PROGRAM ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM HIV I ZWALCZANIA AIDS

 

                                   Program Profilaktyki HIV/AIDS

Państwowa Inspekcja Sanitarna od początku epidemii HIV/AIDS w Polsce bierze udział w systematycznych działaniach edukacyjnych w zakresie zapobiegania zakażeniom wirusem HIV. Prowadzona jest edukacja i uświadamianie społeczeństwa, ze szczególnym nasileniem działalności wśród młodzieży oraz kształceniem wybranych grup zawodowych: narażonych na zakażenie, lub prowadzących edukację.

PSSE w Radomiu aktywnie uczestniczy w realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Opieki nad Żyjącymi z HIV i Chorymi na AIDS.

 

Adresaci :

  • ogół społeczeństwa
  • młodzież
  • grupy zawodowe szczególnie narażone na zakażenie lub prowadzące edukację.

Cele główne programu:

  • ograniczenie rozprzestrzeniania HIV w Polsce
  • kształtowanie właściwych postaw wobec problemów związanych z zakażeniem wirusem HIV i chorobą AIDS

Cele szczegółowe programu:

  • zwiększenie poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS ze szczególnym uwzględnieniem ryzykownych zachowań
  • wykształcenie postaw akceptacji i tolerancji wobec nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS
  • ukazanie trwałej więzi emocjonalnej w rodzinie jako skutecznego środka wychowania zdrowego dziecka odpornego na uzależnienia i negatywne wpływy środowiska

Do pobrania:

W publikacji można znaleźć szczegółowe dane demograficzne oraz epidemiologiczne dotyczące HIV/AIDS, odnoszące się do województwa mazowieckiego, krótką charakterystykę Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, a także specyfikę działań jednostek samorządu terytorialnego w realizacji programu. Podjęty jest także temat działań z zakresu profilaktyki, wsparcia socjalnego na rzecz osób żyjących z HIV oraz opieki medycznej nad chorymi z infekcją. Każda część raportu opatrzona jest wnioskami, mogącymi stanowić wskazówki do planowania działań na terenie województwa, zawiera także wykaz organizacji pozarządowych działających na terenie Mazowsza.

Elektroniczny podręcznik wydany w 2012 roku przez Krajowe Centrum ds. AIDS, przeznaczony jest dla nauczycieli, uczniów i twórców programów edukacyjnych. Treści edukacyjne opracowane są przez Światową Organizację Zdrowia i zaaprobowane przez Ministerstwo Edukacji. Multimedialna publikacja składa się z trzech części: ,,Poradnika dla twórców programu edukacyjnego”, ,,Poradnika dla nauczycieli” oraz ,,Ćwiczeń – przeznaczonych dla młodzieży w wieku szkolnym”.

 

Więcej informacji dotyczących programu dostępnych jest na stronie:

http://www.aids.gov.pl/

Dla zainteresowanych

Informujemy, że PUNKT KONSULTACYJNO –  INFORMACYJNY robiący bezpłatne i anonimowe testy w kierunku HIV działa w:

Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji

ul. Nugat 3 (dzielnica Ursynów)

Warszawa

i jest czynny: od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 – 20:00

oraz środy, piątki i soboty w godz. 10:00 – 14:00